امروز :
هواداران مهندس سید محمد بیاتیان
***(کـاری کـنیم بمـانـد نـه کـاری کـنیم بـمانیم)***

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 25 دی‌ماه سال 1392

یادی از بزرگان


طبیب دلها


چند روز پیش پزشکی خوشنام و باسابقه در منطقه کردستان و شهرستان بیجار پس از نیم قرن طبابت مردمی،به دیار باقی شتافت.

دکتر عزت الله ریاضی که درسالهای اخیر هم به عنوان چهره ماندگار استان معرفی واز وی تجلیل شده بودبا فرهنگ ،آداب ورفتار مردم سختکوش ومحروم بیجار چنان عجین شده بود که از او چهره ای محبوب معرفی کرده بود.

مبالغه نیست که هر بیماری در طی این سالها اگر به متخصص ترین ومعروفترین پزشک در سطح کشور مراجعه میکردباز هم حرف آخر را از دکتر ریاضی مطالبه میکرد.

او به رغم موقعیت اجتماعی و اقتصادی به نسبت بالا،هیچگاه از زندگی مردمی فاصله نگرفت ومطب او همه روزه میزبان محروم ترین اقشار آن منطقه بودکه با خوشرویی و صبوری آنان را معالجه میکرد و مرحمی بر بیماریهایشان میگذاشت.

دکترریاضی به علت تخصص وتجربه سالیان دراز در تشخیص درمانها نیز تبحر خاصی داشت وبه علت مانوس بودن با فرهنگ عامه بازبانی ساده و بی آلایش که کمتر در اقشار روشنفکر ومتخصص سراغ داریم مردم را راهنمایی میکرد.

او علاوه بر حضور مستمر در مطب اختصاصی خود در ساعات شبانه روز در صورت نیاز به حضور پزشک درمنزل بیماران ناخوش احوال بدون هیچ معطلی بربالین آنان میرفت وتوصیه های پزشکی را ارایه میکرد.

مرحوم دکتر ریاضی تلفیقی از علم طبابت،مربی اخلاق ومدیر مردمی بود که همه را یکجا برای خدمت به همشهریانش بکار میگرفت وخاطره پزشکان حاذق در ایران قدیم را که در داستانها و قصه ها شنیده بودیم را زنده نگه میداشت وطبیبانی نظیر ابن سینا در شخصیت دکتر ریاضی  تجلی میکردند.

شهرستان بیجار علی رغم قدمتی به بلندای تاریخ ایران باستان وبرخورداری از استعدادهای فراوان در حرفه های پزشکی و غیر پزشکی، متاسفانه دچارعقب ماندگی آشکار است.

کافیست در زمستان طاقت فرسا و یخبندانهای بیجار کسی دچار حادثه ای نظیر شکستگی شود ،هیچ امکان اولیه و ثانویه ای برای درمان او وجود ندارد وبه ناچار  مصدومان را  راهی شهرهای سنندج و زنجان میکنند.

در این اوضاع و احوال وشدت کمبودها ونارسایی ها ،طبیبی مردمی نظیر دکتر ریاضی تسکینی بر آلام مردم زحمتکش بیجار و روستاهای اطراف به شمار میرفت.

کافی است از آدمهای متعلق به دهه پنجاه به بعد که برخی از آنها که گرد پیری بر رخسارشان نشسته از ویژگیهای این مرد بزرگ بپرسی،همه بالاتفاق به بزرگ منشی،نجابت،توانمندی وصبوری دکتر ریاضی  اذعان مینمایند البته مردم قدرشناس بیجار هم دراین روزها با تجلیل مناسب از این پزشک فرهیخته تاحدودی خدمات پنجاه ساله اورا به عنوان پزشک معتمد بیجار پاس داشتند.

قطعا مرور ابعاد مختلف این شخصیت میتواند در شکل گیری انسانهای بزرگ ،نیکوکار ونیکو رفتار در آینده تاثیر گذار باشد.مناسب است صدا و سیمای استان کردستان ومسئولان بهداشت و درمان ،وزارت بهداشت ،زوایای مختلف شخصیت مرحوم دکتر ریاضی را درقالب فیلم و گزارش به تصویر بکشند ویقینا دکتر ریاضی در بیجار ،نمادی دیگر از شخصیتهای برجسته عرصه طبابت درقرن حاضر نظیر دکتر محمد قریب خواهد بودوتا سالهای دورخدمات خالصانه ایشان درارتقای سلامت بیجار یها خواهد ماند.

                                                                                                                                                                           روحش شاد

                                                                                                                                                                                                                        مظفر الوندی

                                                                                           *مشاور وزیر دادگستری*


طبقه بندی:
ارسال توسط جمعی از هواداران مهندس بیاتیان
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ