امروز :
هواداران مهندس سید محمد بیاتیان
***(کـاری کـنیم بمـانـد نـه کـاری کـنیم بـمانیم)***

مرتبه
تاریخ : پنج‌شنبه 14 آذر‌ماه سال 1392

سرمایه گذاری خودروسازان خارجی در ایران

برنامه دو نیم ساعت شبکه خبر دیشب به بررسی موضوع سرمایه گذاری خارجی در صنعت خودرو سازی اختصاص داشت .

به گزارش پایگاه اراده ملی ، در این برنامه آقای بیاتیان دبیر دوم کمیسیون صنایع ومعادن مجلس و محمد رضا نجفی منش عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران به سوالات مختلف درباره موضوع سرمایه گذاری در صنعت خودرو پاسخ دادند.

آقای نجفی منش گفت : بحث سرمایه گذاری در صنعت خودرو از مدتها پیش مطرح بوده است و حتی می توان گفت از دهه 60 به این نتیجه رسیدند که باید در این صنعت از سرمایه گذاری خارجی استفاده شود .

آقای بیاتیان در این بخش از برنامه گفت : تجربه عملیاتی و اجرایی در صنعت خودروسازی نشان می دهد ما با وجود 40 سال سابقه به عرصه خودروسازی سهم ناچیزی در بازار داریم واگر بخواهیم در خارج حضور فعال داشته باشیم باید کیفیت افزایش یابد .

وی تاکید کرد : استفاده از دانش و تجربه خارجی هم به نفع مصرف کننده داخلی و هم به نفع سرمایه گذار خارجی خواهد بود.

به گفته بیاتیان تقویت صنعت خودرو سازی همچنین باعث خواهد شد بخش عمده ای از صادرات غیر نفتی فعال شود و برای مملکت ارز آوری داشته باشد .

آقای نجفی منش دیگر مهمان برنامه گفت : اگر فضای کسب و کار بهبود یابد هم سرمایه گذاران داخلی و هم سرمایه گذاران خارجی به فعالیت در صنعت خودرو سازی تشویق می شوند .

سرمایه گذاری خودروسازان خارجی در ایران

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود : ما توانایی داریم که با همه شرکت های خارجی کار کنیم و اگر 30 درصد از تولیدات خودروی ما صادر شود هم به نفع کشور و هم به نفع مجموعه صنعت خودروسازی است .

آقای بیاتیان در این بخش از برنامه گفت : قوه مقننه و دولت موظفند از صنعت خودروسازی حمایت کنند .

به گفته بیاتیان بسیاری از مشکلات صنعت خودرو سازی به داخل خود کشور باز می گردد و باید به نحوی عمل کنیم که با مشارکت خارجی بازار خاورمیانه را به دست بگیریم .

آقای بیاتیان تاکید کرد : 70 درصد مشکلات داخلی است .

آقای نجفی منش در این بخش از برنامه بر بهبود فضای کسب و کار تاکید کرد و گفت : اگر فضای کسب و کار بهتر شود رتبه 154 ما در صنعت خودروسازی به 100 یا 80 تبدیل خواهد شد و این مسئله دور از ذهن نیست .

آقای نجفی منش گفت : هیچ خودرو سازی نمی تواند رضایت صد در صد مشتریان را فراهم کند و بالاترین میزان رضایت در دنیا حداکثر 85 درصد است من تاکید می کنم که همه چیز خراب نیست و خودروسازان باید برنامه ریزی کنند ، خودروسازان باید بسوی پلتفرم های جدید بروند و قطعه سازان هم می توانند هر قطعه ای بسازند .

بیاتیان در این بخش از برنامه گفت : اگر صنعت خودروسازی مشکلی دارد نباید از انتقاد هراسی داشته باشد این عیب نیست .

سرمایه گذاری خودروسازان خارجی در ایران

وی افزود : آمار مرکز کیفیت و استاندارد خودرو نشان می دهد کیفیت خودروهای ما بهبود یافته اما خواسته های مردم نیز بیشتر شده است .

بیاتیان تاکید کرد : ما در بحث مشارکت خارجی در صنعت خودروسازی بحث شراکت را مطرح می کنیم و قیمت خودرو باید متناسب با توان مردم باشد و اگر خودروساز خارجی خودرویی با کیفیت تولید کرد می تواند آن را صادر کند و از این بابت نیز منتفع شود .

به گفته بیاتیان خودروسازان خارجی مایلند میزان کشش بازار را بدانند و این که دولت فشار می آورد برای خودرو قیمت تعیین کند سیاست غلطی است ماباید به سمت بازار رقابتی پیش برویم .

وی در توضیح این سیاست گفت : ما فقط سراغ پژو و رنوی فرانسه نرفتیم ما پیشتر هم شاهد حضور کره ای ها و ژاپنی ها در ایران بودیم اما با توجه به تحریم های آمریکا شرکت های خارجی رفتند وامیدواریم با مذاکرات هسته ای زمینه بازگشت همه شرکت ها فراهم شود .

آقای بیاتیان گفت : علاوه بر تحریم های خارجی در بحث داخلی بانکها نیز به عنوان نمونه همکاری نکردند وحتی وام خرید خودرو هم به مردم ندادند و دولت هم به عنوان مثال سال 90 قرار بود 2000 میلیارد تومان به شرکت های خودرو ساز وام دهد اما این وعده محقق نشد .

دبیر انجمن قطعه سازان افزود : ما باید ضمن حفظ وضع موجود به سمت رقابتی شدن پیش برویم و خودرو ساز نباید با عامل تک محصولی آنچه را که دارد به مردم تحمیل کند .

طبقه بندی:
ارسال توسط جمعی از هواداران مهندس بیاتیان
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ